Header Ads

CIA’nın 'favori imamı' Fethullah Gülen

CIA’nın 'favori imamı' Fethullah Gülen
CIA’nın 'favori imamı' Fethullah Gülen

Son iki yılda cemaate yakın onlarca iş adamını tutuklayıp sınır dışı eden Özbekler, son olarak Turkuaz Grup'un patronlarından Vahit Güneş’e de kapıyı gösterdi. Taşkent yönetimi son olarak Türk yapımı sitcomları da yasakladı

Özbekistan’la Türkiye arasındaki “Gülen çatlağı” giderek büyüyor. Son iki yılda bazılarının Gülen cemaatiyle bağlantılı olduğu iddia edilen 54 iş adamı tutuklandı. Tutuklanan iş adamlarından on ikisi bir süre hapis yattıktan sonra Özbekistan’daki mülklerine el konularak sınır dışı edildi.

Özbek yönetimi son olarak da Türk yapımı Sitcomların Özbek televizyon kanallarında yayınlanmasını yasakladı. Kararda söz konusu dizilerin Özbek toplumu için “uygunsuz” olduğu ifade edildi. Özbekistan'da tutuklandıktan sonra sınır dışı edilenlerden biri de Turkuaz Grup'un patronlarından Vahit Güneş.

AKP İKTİDARINA SUÇLAMA


Yaşanılan gelişmenin arka planında Özbek yönetiminin AKP hükümeti ile arasındaki Gülen krizi olduğu ileri sürüldü. Eurasianet sitesinin haberinde Taşkent’te gazetecilik yapan bir kaynağın Özbekistan’ın Türkiye’yi İslamcı militanları desteklemek ve himaye etmekle suçladığı yönündeki ifadelerine yer verildi.

Özbek televizyonlarında bir süre önce yayınlanan “Suç ve Ceza” başlıklı bir belgeselde tutuklanan iş adamlarının sahte malların ticaretini yapmak ve yasadışı muhasebe yöntemleri kullanmakla suçlandıkları iddia edildi. Belgeselde ayrıca tutuklanan kişilerden bazılarının Gülen hareketiyle ilişkili oldukları belirtildi.

GÜLEN CEMAATİ RUSYA'NIN DA TAKİBİNDE
Gülen Cemaati’nin kuşkulu faaliyetleri birçok ülkede gözlem altında bulunuyor. Rusya bu tarikata bağlı birçok okulu kapatırken, defalarca operasyonlar düzenledi. Cemaat okullarının Orta Asya’da CIA’ın arka bahçesi rolü oynadığı da iddialar arasında.

Türkiye’de ise her dönem iktidarın hoşgörüsünden faydalanan Cemaat’in bugün başta polis ve yargı olmak üzere devlet organlarında geniş bir şekilde etkili olduğu artık bir sır değil. Gülen yurtları, okulları, dershaneleri ve medyası iktidarın desteğiyle, hiçbir denetime tabi tutulmadan hem yurt içinde hem de yurtdışında geniş bir faaliyet yürütüyor.

KİM NE DEDİ?

Dünya genelindeki istihbarat servislerinin faaliyetlerini yakından takip eden Intelligence Online, Mart 2011’de bir haberinde Gülen tarikatının Amerikan istihbarat servisleri ile geniş ilişkilere sahip olduğunu belirterek, Gülen için CIA’nın “favori imamı” demişti.Sonra gecen hafta FBI kendi sitesinde gülen cemaati ile yakın ilişki içersinde olduklarını WEB SİTESİNDE açıklamıştı.
Blogger tarafından desteklenmektedir.