Header Ads

Suriye halkının ve ordusunun ESAD'a desteği zan edildiğinden çok daha fazla

Suriye halkının ve ordusunun ESAD'a desteği zan edildiğinden çok daha fazla
Suriye halkının ve ordusunun ESAD'a desteği zan edildiğinden çok daha fazla

AP: Esad’a destek sanıldığından çok fazla

Associeted Press haber ajansı, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’a verilen desteğin muhaliflerin beklediğinden çok daha fazla olduğunu belirterek yönetimin 18 Temmuz’un şokunu atlattığını belirtti.

Associeted Press (AP) haber ajansı, Suriye ile ilgili yayımladığı bir haber analizde 18 Temmuz’da Ulusal Güvenlik binasına düzenlenen bombalı saldırının muhaliflerin yönetimin kısa sürede düşeceğine ilişkin umutlarını canlandırdığını; ancak pratikteki durumun hiç de beklendiği gibi olmadığını belirtti.

Suriye ordusu komutanlarının hükümete ve Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’a bağlı olduğunu belirten Associeted Press, bugünlerde yaşananların yapılan analizi doğrular nitelikte olduğunu ifade etti.

AP’nin haberine göre Suriye ordusu, başkent Şam’da işgal edilen mahalleleri geri aldı ve şu anda da halep’e düzenlediği operasyonlarla inisiyatifi eline aldı.Suriye ordusunun operasyonlarda helikopterler de dahil olmak üzere ağır silahlar kullanmaktan sakınmadığını belirten AP, Suriye Enformasyon Bakanı Umran ez-Zuabi’nin yaptığı açıklamada Suriye’nin henüz tüm askeri kapasitesini kullanmadığını Suriye ordusunun yüzde 92’sinin hala kışlalarında olduğunu söylediğini nakletti.

AP, yaptığı analizde, Şam’daki patlamadan sonra Suriye askeri komutasında herhangi bir zaaf oluşmadığını belirterek Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın iki yıl önce kurduğu ancak şimdiye kadar işlevsel olmayan Milli Güvenlik Kurulu’nu etkin hale getirdiğini ve istihbarat ile güvenlik birimlerinin koordinasyonundan sorumlu olan bu kurulun başına da bir Sünni olan General Ali Memluk’u getirdiğini hatırlattı.
Blogger tarafından desteklenmektedir.