Header Ads

Bina camlarından elektrik üretilecek

Bina camlarından elektrik üretilecek
Bina camlarından elektrik üretilecek

Işık geçirgenliği yüksek filmlerin camlara yapıştırılmasıyla elektrik sağlanacak


Geliştirilen nano teknolojik ve ışık geçirgenliği yüksek filmler sayesinde camlara yapıştırılacak güneş enerjisipanellerinden evlere elektrik sağlanacak.
Çeşitli kaynaklardan derlenen bilgilere göre, güneş, rüzgar ve dalga gibi konulara yönelen ''temiz enerji'' şirketleri, araştırma kuruluşları ve enstitüleri birbiri ardına yeni gelişmeleri tanıtıyor.
California Üniversitesi Nano Sistem Enstitüsü'nden bir grup araştırmacı, ışık geçirgenliği yüksek güneş filmi geliştirdi.Grubun, Polimer Güneş Hücresi (PCS) olarak adlandırdığı sistem, genel olarak görünür değil, güneşten gelen infrared ışığı depolayarak elektrik üretiyor ve %70 şeffaflık sağlıyor.
iPhone'u Şaj Edebiliyor
Araştırmacılar bunun için ışığa duyarlı fotoaktif plastik kullandılar. Bu sistemle çok düşük maliyetle özellikle mobil cihazlar için yeterli elektriğin üretilebildiği belirtiliyor.
Bir kaç ay önce ise 3M firması, Japonya'daki CEATEC teknoloji fuarında, cama yapıştırılan 1 metrekarelik güneş filmi ile bir iPhone cihazının rahatlıkla şarj edilebildiğini göstermişti. (trthaber)
Blogger tarafından desteklenmektedir.